301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
11 Ocak 2019 - Cuma 09:32 Bu haber 1670 kez okundu
 
259 bin liralık ‘Kargı Tulum Peyniri’ projesine onay
Kargı İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından hazırlanan 259 bin lira maliyetli Kargı Tulum Peyniri seri üretimi projesine Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından onay verildi.
Kargı Haberi


Kargı İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje ile Kargı Tulum Peyniri seri üretim ile profesyonel bir şekilde makineler ile üretilerek, kurulacak olan soğuk hava depolarında muhafaza edilecek. Projeyle ilçedeki hayvancılığın geliştirilmesi, bayanların istihdam edilmesi, ilçeden büyük şehirlere göçlerin önlenerek vatandaşların hayvancılığa teşvik edilmesi amaçlanıyor.

 

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan Çorum İl Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Sarı, Kargı Tulum Peyniri için hazırladıkları projenin Tarım Bakanlığı tarafından kabul edildiğini belirterek, ‘’Kargı ilçemize soğuk hava deposu ve seri üretim için üretim atölyesi kurulumu gerçekleştirilecek. Kargı ilçemize hayırlı olsun. Emeği geçen Çorum Milletvekili Tarım ve Orman Komisyonu üyesi sayın Ahmet Sami Ceylan ve Kargı Belediye Başkanı sayın Zeki Şen’e desteklerinden dolayı teşekkür ederim’’ dedi.

 

Proje ile ilçede hayvancılık yapan vatandaşların ürettikleri sütler, süt toplama araçları ile toplanarak Kargı Tulum Peyniri üretim tesisine getirilerek burada makinelerde işlenerek Tulum Peyniri haline getirilecek.

 

15 litre sütten 1 kilo tulum peyniri üretildiğini belirten üreticiler, piyasada 1.5 liradan satılan sütün, Kargı Tulum Peyniri’ne dönüştürüldüğünde yaklaşık olarak 3 kat daha fazla değer kazanacağını belirtiyorlar.

 

Yaklaşık olarak 20-30 kişinin istihdam edilmesi beklenilen projenin birkaç ay içerinde hayata geçirilmesi beklenirken, Kargı Tulum Peyniri üretim tesisinde istihdam edilecek kişilerin ise öncelikli olarak, daha önceden Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından açılan Kargı Tulum Peyniri Kursuna katılmış, sertifikalı kişilerden oluşacağı belirtiliyor.

 

Projenin paydaşları ise Çorum İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Kargı Kaymakamlığı, Kargı İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Kargı Belediyesi, Hitit Üniversitesi, yetiştirici ve üreticilerden oluşuyor.

 

Haber: Ozan Acar - İhlas Haber Ajansı(İHA) KARGI

 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Ozan Acar
 
Etiketler: 259, bin, liralık, ‘Kargı, Tulum, Peyniri’, projesine, onay,
Yorumlar
Kargı Gazetesi

Ulusal Gazeteler
Haber Yazılımı