301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
19 Eylül 2018 - Çarşamba 21:30 Bu haber 2598 kez okundu
 
KARGI’DA GAZİLER GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI
19 Eylül Gaziler Günü Kargı’da düzenlenen törenle kutlandı.
Kargı Haberi


Hükümet Konağı önünde bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunulması ve istiklal marşının okunmasıyla başlayan kutlama törenine Kargı Belediye Başkanı Zeki Şen, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Ayhan Bodur, İlçe Emniyet Amiri Başkomiser Mustafa Topal, Ak Parti İlçe Başkanı Sacit Özdemir, Müftü Mehmet Yıldız, Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Hasan Danacı, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Burak Coşkun, Devlet Hastanesi Müdürü Hüsnü Kılpelit, Ziraat Bankası Müdürü Hilmi Bakıcı, Halk Bankası Müdürü Özgür Baş, kurum müdürleri, emniyet ve askeri personel ile gaziler katıldı.

 

Günün anlam ve önemini belirten konuşma J.Üst.Çvş Serkan Büyüme tarafından yapıldı. ‘’Sakarya Meydan Muharebesinin kazanılmasına müteakip, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e TBMM tarafından 19 Eylül 1921 Günü mareşallik ve Gazilik unvanını verilmiş ve bu vesile ile bugün Gaziler Günü olarak addedilmiştir’’ diyen Büyüme konuşmasını şöyle sürdürdü.

 

‘’Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış Türk milleti işgal ve esarete alışık olmayan asil ve büyük bir millettir. Bu uğurda kendisini çepeçevre sarmış düşmanlarına karşı üç kıtada kılıç sallamış, zaferden zaferlere atlamış, ecdadını örnek alarak Anadolu’da, Kore’de, Kıbrıs’ta canlarını hiçe sayarak vatan, millet, bayrak aşkıyla tarihinde bir çok savaşa girerek yüzünün akıyla çıkmıştır. Türk Milletinin her ferdi sürdürdüğü hayatın geçmişte edinilen bu tecrübelerin bir sonucu olduğunu bilerek onu bugünlere ulaştıran şehit ve gazilerimizin yazdığı bu büyük destanları övünerek anlatmaktadır.

 

Gaziliğin devlet ve millet nezdindekini önemini Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk “Kahraman Türk Ordusu; sizin kahramanlığınızla kazanılan büyük zaferin millet tarafından takdimine dalalet eden bu unvan ve rütbeye ancak size izafe ederek bütün askerlik hayatımın en büyük iftiharı olarak taşıyacağım.” diyerek anlatmaktadır.

 

Öyle ki; Milli bağımsızlığımızı, vatanın milleti ile bölünmez bütünlüğünü muhafaza etmek maksadıyla vatanımızın her karış toprağına kanlarını akıtan, Türk tarihine altın sayfalar yazdıran gazilerimizin, can veren şehitlerimizin hatıralarını yüceltmek, onlara minnet şükran duygularımızı ifade etmek milletimizin en büyük görevidir.

 

Ben ülkemizi bir çadır gibi görüyorum, direği şehitlerimiz ve gazilerimiz, örtüsü ise onlardan güç alan Türk ulusudur. Her kim ki bu çadırı yıkmaya yeltenecek olsa; ecdadından haliyle damarındaki asil kandan güç alan bu millet top yekun ona karşı koyacak, bu uğurda gerekirse şehit ve gazi olmayı, sizler gibi bir şeref sayacaktır.

 

Ey şeref abidesi, bir an bile tereddüt etmeden bizler rahat edelim diye nefesini veren şehidim, verecek olan gazim, unutmayınız kalbimizdeki yeriniz apayrı, sizlere imrenen gözlerle bakıyoruz, gözlerinizdeki ışıltı bizleri tarihimizin derin destanlarına alıp götürüyor. Ve yine unutmayınız emanetiniz, emanetimizdir. Gözünüz arkada kalmasın, sizlerin sahip çıktığı gibi bizler de sahip çıkacağız ve namerdin elini değdirmeyeceğiz bu vatana.

 

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere bu vatan için toprağa düşmüş şehitlerimizin, ebediyete intikal etmiş olan ve hayatta olup bizi burada onurlandıran kahraman gazilerimizin huzurunda saygıyla eğilerek şükranlarımı sunuyorum’’ dedi.

 

Konuşmanın ardından öğrenciler günün anlam ve önemini belirten şiirler okudular. Töreninin bitmesinin ardından protokol üyeleri gaziler ile kaymakamlık toplantı salonunda bir araya gelerek sohbet etti.

 

Haber: Ozan Acar - İhlas Haber Ajansı(İHA) KARGI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Ozan Acar
 
Etiketler: KARGI’DA, GAZİLER, GÜNÜ, TÖRENLE, KUTLANDI,
Yorumlar
Kargı Gazetesi

Ulusal Gazeteler
Haber Yazılımı