301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
02 Aralık 2018 - Pazar 15:05 Bu haber 1656 kez okundu
 
Kargı ÇPAL 27 bin 947 euro hibe desteği ile Çek ve Romanya’ya gidecek
Kargı Çok Programlı Anadolu Lisesi Erasmus+ Programı Mesleki Eğitim Öğrenci ve Personel Hareketliliği faaliyeti kapsamında 2018 yılı teklif çağrısı döneminde sunduğu “Okul Öncesinde Günlük Eğitim Planları Hazırlama ve Uygulama Stajı” başlıklı proje teklifi ile uygunluk kriterlerini karşılayarak 27 bin 947 euro hibe desteği almaya hak kazandı.
Eğitim Haberi


Erasmus+ Programı Mesleki Eğitim Öğrenici ve Personel Hareketliliği kapsamında 2018 yılı teklif çağrısı döneminde sunulan proje tekliflerinin değerlendirme süreci tamamladı. Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı’na sunulan 2143 proje teklifinden uygunluk kriterlerini taşıyanlar içerik değerlendirmesine alınmış ve her biri en az iki bağımsız dış uzman tarafından değerlendirildi. İçerik değerlendirmesi sonucunda ve mevcut bütçe imkanları çerçevesinde, 518 proje teklifi hibe desteği almaya hak kazanırken, 218 proje teklifi yedek olarak belirlendi.

 

 

Kargı ÇPAL Çorum’daki 2 okuldan birisi oldu

Kabul edilen 518 proje arasına girmeyi başaran Kargı Çok Programlı Anadolu Lisesi, Çorum’dan hibe desteği almaya hak kazanan iki okuldan birisi olarak 27 bin 947 euro hibe desteği alacak. Proje kapsamında 8 öğrenci ve 1 refakatçi öğretmen Romanya’ya,  8 öğrenci ve 1 refakatçi öğretmen ise Çek Cumhuriyeti’ne gidecek.

 

Proje ile ilgili Kargı Çok Programlı Anadolu Lisesi toplantı salonunda tanıtım toplantısı düzenlendi. Düzenlenen toplantıya Kargı Belediye Başkanı Zeki Şen, Milli Eğitim Müdürü Ahmet Genç, Ak Parti Kargı İlçe Başkanı Sacit Özdemir, İyi Parti İlçe Başkanı Kemal Zincirli, Kargı Mal Müdür V. Yavuz Ülker, Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Esra Peker, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Fevzi Bilgin, Atatürkçü Düşünce Derneği İlçe Temsilcisi Hasan Çiftlik, Ziraat Bankası Müdürü Hilmi Bakıcı, muhtarlar, öğrenci velileri ve vatandaşlar katıldı.

 

 

 

‘’Erasmus okulumuz ve öğrencilerimiz için bir fırsat’’

Programın açılış konuşmasını okul müdürü Burhan İncekara yaptı. Çorum’da iki okulun hibe almaya hak kazandığını belirten İncekara, iki okul arasına girmekten dolayı mutlu olduklarını belirterek, "Erasmus, okulumuz ve öğrencilerimiz için büyük bir fırsat. Öğrencilerimiz Romanya ve Çek Cumhuriyeti'ne giderek, hayatlarına bir yenilik daha ekleyecekler. Bu program ile erken okul terkinde azalma olacak, Avrupa vatandaşlık bilinci gelişecek, öğrencilerimizin istihdam edilebilirliği artacak. Gidecekleri arkadaşları ile yapacakları ortak çalışmalar sayesinde ekip çalışması ve takım ruhu gibi olgulara sahip olacaklardır. Okulumuzun Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Alanında öğrenim görmekte olan 9.10.11. ve 12. sınıf öğrencileri katılımcı grubumuzu oluşturacaktır. 31 Mart 2019 - 13 Nisan 2019 tarihleri arasında 1. Grup staj uygulaması için Romanya'ya 8 öğrenci, 1 refakatçi öğretmen, 3 Mart 2019 - 16 Mart 2019 2. Grup staj uygulaması için Çek Cumhuriyetine 8 öğrenci, 1 refakatçi öğretmen gidecektir. Proje bütçesi 27.947 Avrodur" dedi.

 

 

 

‘’Proje öğrencilerimize mesleki anlamda çok şey katacak’’

Projenin tanıtımı ise okul müdür yardımcısı ve Çocuk Gelişimi Öğretmeni Hasibe Kahraman tarafından yapıldı. “Bu projemiz ile öğrencilerimiz  yenilikçi ve modern erken çocukluk eğitimine uygun, yıllık ve günlük plan hazırlama ve bunları uygulamaya dökme becerisi kazanacaklardır’’ diyen Kahraman açıklamasını şöyle sürdürdü, ‘’Aynı zamanda plana uygun materyal hazırlama becerisi de kazanacaklardır. Staja giden öğrencilerimize okulda iki yıldan beri bir anket uyguluyoruz . Bu anketin içeriği, daha çok çocukların günlük eğitim akışında hangi etkinlikler de daha çok zorlandıkları ve yaptıkları günlük planı uygularken yaşadıkları sıkıntıları ele alan bir ankettir. Biz Proje kilit ekibi olarak bu anket sonuçlarını incelediğimizde sıkıntıların günlük yapılan etkinliklerde  zorlanmalarının yanında; günlük eğitim akışların bütününü uygulamak da, etkinlikler arası geçişleri yapmakta, yeni modern farklı yaratıcı etkinliklerden çok sürekli bilinen aynı etkinliklerin üzerinde durmakta zorlandıkları görülmüştür. Biz bu projeyi öğrencilerimizin farklı ülkelerde ki okul öncesi eğitim kurumlarında ki modern uygulamaları, etkinlikleri yerlerinde görsünler, etkinliklerin tümünü uygulamada yaratıcılıklarını daha iyi kullanabilsinler, materyal hazırlama da daha modern ve yaratıcı olabilsinler, farklı uygulamaları görerek ülkelerine döndüklerinde analizlerini yapıp senteze dönüştürebilsinler, yeni modern uygulamaları ülkemize transfer edebilsinler diye bu projemizi gerçekleştirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

 

Programın ardından katılımcılara ikramlarda bulunularak, katılımcıların proje ile ilgili sorularına yetkililer tarafından cevap verildi.

 

Haber: Ozan Acar - İHlas Haber Ajansı(İHA) KARGI

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Ozan Acar
 
Etiketler: Kargı, ÇPAL, 27, bin, 947, euro, hibe, desteği, ile, Çek, ve, Romanya’ya, gidecek,
Yorumlar
Kargı Gazetesi

Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Haber Yazılımı