301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
09 Ekim 2013 - Çarşamba 15:41 Bu haber 9197 kez okundu
 
Kargı'da Minik Öğrencilere Ağız ve Diş Sağlığı Eğitimi Verildi
Kargı Toplum Sağlığı Merkezi tarafından okullarda öğrencilere ağız ve diş sağlığının önemi uygulamalı olarak anlatıldı.
Sağlık Haberi


Ağız ve diş sağlığı konusunda erken yaşlardan itibaren toplumsal bilincin artırılmasına katkı sağlamak ve ağız diş sağlığı açısından tedaviye ihtiyacı olan çocukları tespit ederek, sağlık kuruluşlarına yönlendirmek amacıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Toplum Sağlığı Merkezi Müdürlüğü koordinasyonunda ve Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği işbirliği ile Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan Okul Sağlığı Hizmetleri İşbirliği Protokolü doğrultusunda 2013-2014 Eğitim Öğretim dönemini kapsayacak şekilde Çorum genelindeki okullarda öğrenim gören 6-14 yaş arasındaki okul çağı çocuklarının ağız diş sağlığı taramaları başladı.

İmzalanan protokolle Kargı Toplum Sağlığı Merkezi Müdürlüğü’de çalışmalara başladı. Atatürk İlkokulunda 1. Sınıf öğrencilerine uygulamalı olarak ağzı ve diş sağlığının önemi anlatıldı. Dr. Merve Dinçer tarafından minik öğrencilere dış fırçalamanın nasıl yapılacağı uygulamalı olarak gösterildi.

Çocuk yaşta ağzı ve diş sağlığının daha önemli olduğunu belirten Dr. Merve Dinçer, ‘’Dünya çapında önemli bir sağlık sorunu olan diş sağlığı ve diş çürükleri daha çok çocukluk çağında görülmektedir. Çocukluk çağında düzenli diş hekimi kontrolünün yapılması gelecek nesillerin diş sağlığı açısından önemlidir. Ülkemizde çocuklar ve erişkinler ancak şikayetleri olduğu durumlarda diş hekimine başvurmakta olup çoğu zaman bu durum dişin kurtarılmasını veya oluşan hastalığın tedavisini zorlaştırmaktadır. Ayrıca küçük çocuklarda, diş temizliği ve bakımının yeterli olmaması önemli sağlık problemlerine neden olabilmekte, oluşan dişeti iltihapları ve diş çürükleri nedeniyle vücudun direnci düşmekte ve çocukların büyüme ve gelişmesini olumsuz etkilemektedir’’ dedi.

Dr. Merve Dinçer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Atatürk İlkokulunda yapılan bu çalışmanın ilerleyen günlerde ilçedeki, Cumhuriyet YBO, Gökçedoğan Köyü İlk Okulu, Güney Köyü İlk Okulu, Hacıhamza Şehit Hasan Bahçevan İlk Okulu ve orta Okulu, Halılar Köyü İlk Okulu, Obruk Köyü İlk Okulu, Yeşilköy İlk Okulu, Yunus Emre İlk ve Orta okulllarında devam edeceğini sözlerine ekledi.

 

Haber: Ozan Acar - İhlas Haber Ajansı(İHA) KARGI

http://yerel.iha.com.tr/corum/23/kargida-miniklere-agiz-ve-dis-sagligi-egitimi-verildi/20131009AW000739

 

 

 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Ozan Acar
 
Etiketler: Kargı, Toplum, Sağlığı, Merkezi, tarafından, okullarda, öğrencilere, ağız, diş,
Yorumlar
Kargı Gazetesi

Ulusal Gazeteler
Haber Yazılımı