301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
08 Eylül 2014 - Pazartesi 13:02 Bu haber 8677 kez okundu
 
KARGI'NIN PİRİNÇ SESSİZLİĞİ!!
Star Gazetesi yazarı Aydan Üstkanat'ın prinç hakkındaki köşe yazısı, Osmancık ile Tosya arasında geçen yıl başlayan pirinç tartışmalarını yeniden alevlendirdi. Tosya basını Tosya Ziraat Odasını topa tuttu. Kargı ise sessizliğini koruyor..
Genel Haberi


Aydan ÜstKanat'ın 31 Ağustos 2014 tarihindeki ''Prinç Ailesi Mercek Altında'' isimli köşe yazısı Osmancık ile Tosya arasında geçen yıl başlayan pirinç tartışmalarını yeniden alevlendirdi.

Özellikle Üstkanat'ın yazısında Osmancık pirincine övgüler yağdırması ve ''Türkiye’nin ilk pirinç fabrikası Cumhuriyetin ilk yıllarında, 1500’lerde pirinç tarımına başlanan Kastamonu’nun Tosya ilçesinde kuruldu. Bugün ise pirinç üretiminde Tosya son sıralarda.'' cümleleri tartışmaya farklı bir boyut kazandırdı.


TOSYA MEDYASI TOPA TUTTU

Bu yazı üzerine harekete geçen Tosya yerel medyası daha önce markalaşma (Mahreç) çabası içerisine giren Tosya Ziraat odasını topa tuttu. konu ile ilgili olarak Tosya'nın ses getiren gazetecilerinden İhlas Haber Ajansı Muhabiri Sedat ağacıkoğlu Tosya Haber sitesinde “Kadın Oturmuş Tosya Pirincini incelemiş ve Star Gazetesinden de çiviyi çakmış, Tosya pirinç üretiminde bu gün son sırada, Bakalım yetkililer bu duruma ne cevap verecek” sorusunu sordu.

 

 KARGI SESSİZLİĞİNİ KORUYOR

Geçen yıl başlayan pirinç tartışamalarına sessiz kalan Kargı ise, sessizliğini sürdürüyor. Bugün bir çok ilçeden fazla ekili çeltik arazilerine sahip Kargı'nın, pirinç konusunda söyleyecek sözü yok. İlçede bulunan tüm çeltik fabrikalarında Kargı'da üretilen pirinçler ''Meşur Osmancık Pirinci'' veya ''Tosya Princi'' adını taşıyan paket ve çuvallarla piyasaya sürülüyor.

 

KASAP ESNAFI VE BELEDİYE GEÇ OLMADAN SIRIK KEABABINA SAHİP ÇIKMALI

Pirinç için artık çok geç ancak sırık kebabıda ilgisizlikten elden gitmek üzere. Özellikle Osmancık son yıllarda sırık kebabını ön plana çıkartmaya başladı. 'Meşur Osmancık Sırık Kebabı' adıyla yol kenarındaki tesislerde reklam edilen sırık kebabı, televizyon programlarında da Osmancıklılar tarafından sıkça boy gösterilir hale geldi.

Kargı'nın pirincine göstermediği ilgiyi kebaba göstermesi şart. Yoksa fazla değil bundan bir kaç yıl sonra sırık kebabı Osmancık adıyla anılır hale gelecek, Sırık kebabının reklamı iyi yapılmalı ve Kargı'yla özdeşleştirilmedilir. İlk olarak Uğurlar mevkii D-100 Karayoluna yapılacak büyük bir reklam tabelası ile, bu alanda yapılacak olan reklam çalışmalarının ön ayağı oluşturulmalı, daha sonra ve en önemlisi ise resmi yollardan Sırık Kebabının Kargı adına tescillenmesi gerekmektedir. İlçedeki kasap esnafı bu konuda biran önce ortak çalışmalara başlamalı ve Kargı Belediyesi'de bu alanda gerekli desteği vermelidir.


 Haber: Ozan Acar

 

 

 

İşte aydan Üstkanatın tartışma yaratan ''Pirinç ailesi mercek altında'' köşe yazısı.

 

 
Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Ozan Acar
 
Etiketler: Star, Gazetesi, yazarı, Aydan, Üstkanatın, prinç, hakkındaki, köşe, yazısı, Osma
Yorumlar
Kargı Gazetesi

Ulusal Gazeteler
Haber Yazılımı