301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
06 Şubat 2019 - Çarşamba 19:52 Bu haber 1420 kez okundu
 
‘TRAFİKTE ÖNCELİK YAYALARIN’ PROJESİ TANITILDI
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun 'Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın' sloganıyla başlattığı kampanya kapsamında Kargı’da da yaya öncelikli trafik etkinliği gerçekleştirildi.
Kargı Haberi


Kampanyanın tanıtımı amacıyla Kargı Atatürk İlk ve Orta Okulu önünde bulunan yaya geçidinde Kargı Belediye Başkanı Zeki Şen, Kargı İlçe Emniyet Amiri Başkomiser Mustafa Topal, İlçe Jandarma Komutanı J.Teğ.Sedat Özmen, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Genç ve Milli Eğitim Şube Müdürü Muhsin Yıldız ve okul müdürü Yavuz Eren katıldı. Eş zamanlı olarak Hacıhamza ve Yeşil Köy’de de jandarma ekipleri tarafından uygulama gerçekleştirdi.

 

Trafik ekipleri tarafından araçlar durdurularak sürücülere kampanya hakkında bilgi verildi. İlçede bulunan üç yaya geçidinde ve kavşaklarda yayalara öncelik verme zorunluluğu sürücülere hatırlatılarak, kurallara uymayan sürücülere 488 lira ceza uygulanacağı konusunda bilgi verildi.

 

Konuyla ilgili açıklama yapan Kargı İlçe Emniyet Amiri Başkomiser Mustafa Topal, ‘’2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 74’üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar. Bu madde hükümlerine uymayan sürücüler 488 lira idari para cezası ile cezalandırılırlar hükmü getirilmiştir.

 

Trafik kazalarında her yıl yaklaşık 1700 yayayı kaybettiğimiz düşünüldüğünde mevzuatta getirilen bu yeni düzenlemenin geniş kitlelere duyurulması, bu konuya ilişkin farkındalığın arttırılarak tüm sürücülere bu davranışın kazandırılması çok önemli bir hale gelmektedir. Bu amaçla İçişleri Bakanlığımız tarafından “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik” yılı ilan edilmiş ve ülke genelinde farkındalık faaliyetleri yapılması için yıl boyu devam edecek bir kampanya yapılması kararlaştırılmıştır” şeklinde konuştu.

 

Emniyet Amiri Başkomiser Mustafa Topal, kampanyanın duyurulması için uygulamalara devam edeceklerini sözlerine ekledi.

 

Haber ve Fotoğraf: Ozan Acar - İhlas Haber Ajansı(İHA) KARGI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Ozan Acar
 
Etiketler: ‘TRAFİKTE, ÖNCELİK, YAYALARIN’, PROJESİ, TANITILDI,
Yorumlar
Kargı Gazetesi

Ulusal Gazeteler
Haber Yazılımı